ZŁAP WIATR W POMORSKIE ZAGLE WIEDZY

19 marca 2013 r. uczniowie klas V biorących udział w projekcie edukacji morskiej uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych pt. “Żegluj, żeglarzu”
w Tczewie.

Zajęcia obejmowały trzy grupy tematyczne:

2. Podczas tych zajęć w bardzo interesujący sposób uczniowie zapoznali się
    z osiągnięciami słynnego żeglarza Jamesa Cooka i braci Forsterów. Każdy uczestnik zajęć otrzymał mini – książeczkę z opisami J. Cooka. W czasie tych zajęć uczniowie przechodzili też przez symulator rafy koralowej.

3. Gra edukacyjna “Rejs po Bałtyku”
  4. Uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy – bandery Niemiec, Rosji, Danii
    i Finlandii. Każda grupa wyznaczyła kapitana, sternika, nawigatora i bosmana. Uczniowie rzucali kostką, a statki – pionki “płynęły” po morzu
    i napotykały na przeszkody w postaci różnych zadań i pytań z zakresu edukacji morskiej. Potyczki wygrała drużyna Rosjan. Zwycięzcy otrzymali kredki i notesy, a pozostali uczestnicy zabawy słodkości.

5. Morskie opowieści

W czasie tych zajęć uczniowie śpiewali szanty, uczyli się wiązać marynarskie węzły. Prowadzący zajęcia pokazał jak zmieniały się statki na przestrzeni wieków. Piątoklasistom pokazano różne typy żaglowców, jachtów, statków oraz łodzi.

Zajęcia praktyczne trwały 3 godziny lecz minęły bardzo szybko. Na koniec grupa otrzymała wiadomość w butelce od pani dyrektor muzeum, w którym gościła.