Piątek 14 czerwca odbył się w szkole Dzień Przedmiotów Humanistycznych. Ładna pogoda dopisała. Uczniowie w luźnej atmosferze zapoznali się z naszym miastem i jego dziedzictwem, czyli prabuckimi zabytkami. Mijamy je w drodze do pracy i szkoły, a często nie wiemy nawet kiedy powstały, komu służyły i jakie były koleje ich losu. Czas było to zmienić…
Uczniowie klas młodszych spacerowali po mieście wraz ze zwiedzaniem 5 następujących punktów:
- Brama Kwidzyńska;
- Wodociągi;
- Fontanna Lwy;
- Makieta Zamku Biskupów Pomezańskich;
- Kościółek Polski;
W każdym z tych miejsc uczniowie klas 8 opowiedzieli dzieciom różne ciekawostki o danym zabytku. Później słuchacze odpowiadali na pytanie dotyczące zwiedzanego obiektu. Za prawidłową odpowiedź otrzymali naklejkę na klasową kartę pracy. W sumie można było uzbierać 5 naklejek.
Po powrocie do szkoły uczniowie otrzymali kolorowanki przedstawiające prabuckie zabytki. Prace zostały wykonane dowolną techniką i zawieszone na tablicy przy swojej sali lekcyjnej. Nauczyciele, którzy odbyli już taką wycieczkę ze swoimi uczniami wcześniej, przypomnieli dzieciom tematykę naszej „małej Ojczyzny”, wykorzystali kolorowanki oraz odtworzyli filmy o Prabutach.
Uczniowie klas IV-VIII opieką nauczycieli, wyposażeni w mapkę odwiedzili kolejno 8 miejsc związanych z historią miasta. Na punktach czekali specjalnie przygotowani uczniowie klas 8 pod opieką nauczycieli, którzy krótko opowiedzieli o „swoim” zabytku. Uczniowie uważnie słuchali przekazywanych informacji. Na końcu otrzymali pytanie sprawdzające uzyskaną wiedzę oraz naklejkę do swojej karty punktów.
Obiekty na trasie uczniów klas starszych to:
- kościół parafialny p.w. św. Andrzeja;
- zabytkowe wodociągi z XVIII wieku (wejście do środka);
- rynek z Fontanną Rolanda;
- ruiny zamku biskupów pomezańskich;
- konkatedra p.w. św. Wojciecha;
- tzw. kościółek polski (wejście do środka);
- Brama Kwidzyńska (wejście do środka);
- pomnik dr Krauze i Ławka Miłości.